Jak Forum Gdańsk będzie służyć mieszkańcom?

W części Forum Gdańsk ruszają prace wykończeniowe.  Nowy fragment miasta otwiera się na wiosnę 2018 r., ale inwestor już dziś zaprasza media i organizacje pozarządowe, by pokazać, jak będzie funkcjonować nowoczesne Forum.

W czwartek inwestor zaprosił dziennikarzy oraz organizacje pozarządowe do zwiedzania placu budowy, aby sami mogli zobaczyć, w jaki sposób Forum Gdańsk wpisze się  w życie miasta i co będzie oferowało jego mieszkańcom.

Przewodnikami byli: Magdalena Gibney, dyrektorka Forum Gdańsk, architekt Michał Kotala z pracowni projektowej SUD Architekt, która stworzyła projekt budowlany, Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej, który będzie miał swoją siedzibę na terenie Forum oraz Grzegorz Sulikowski, Miejski Konserwator Zabytków.

Wyjątkowy projekt w skali Europy

Forum Gdańsk to bezprecedensowy projekt na skalę europejską. Na niezagospodarowanej przez wiele lat powierzchni w powstaje plac miejski, bulwar nad Kanałem Raduni, butikowy hotel, restauracje i kawiarnie, jest przestrzeń przeznaczona na cele kulturalne, biurowe oraz handlowo-usługowe.

– Forum jest jednym z niewielu takich projektów w Europie – mówi architekt Michał Kotala. – Przestrzeń publiczna ukształtowała tu przestrzeń handlową, a nie odwrotnie.

Ponad 20 tys. metrów kwadratowych (ponad 40 proc. powierzchni działki) będzie nowoczesną, ogólnodostępną przestrzenią dla Gdańszczan, mieszkańców Trójmiasta i okolic oraz odwiedzających miasto turystów. Planowane są liczne wydarzenia kulturalne, społeczne oraz wszelkiego rodzaju przedsięwzięcia integrujące lokalną społeczność.

W ramach inwestycji przy Targu Rakowym, został zbudowany także budynek w parterstwie publiczno –  prywatnym, w którym znajdzie się makieta Gdańska oraz  siedziba Instytutu Kultury Miejskiej.

–  Jako Instytut Kultury Miejskiej, będziemy przyglądać się przestrzeni publicznej między Forum a Kunsztem Wodnym, chętnie włączymy się w działania zmierzające do tego, aby ta przestrzeń  odpowiadała oczekiwaniom i potrzebom mieszkańców – mówi Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu. – Niekoniecznie chodzi o to, aby animować życie kulturalne. Raczej chodzi o przyjrzenie się, kto jest użytkownikiem tego miejsca, dostrzeżenie funkcji, których ludzie potrzebują. 

– Forum Gdańsk ma być miejscem, w którym ludzie dobrze się czują  chętnie spędzają czas. Zakupy są ważną składową naszego życia, ale miejsce, w którym kupujemy, musi być wyjątkowe. Forum takie jest  – mówi Magdalena Gibney, dyrektorka Forum Gdańsk.

– Tak się dziś robi na świecie. Dlatego bardzo zależało nam na dużych, interesujących przestrzeniach publicznych, miejscu, w którym można posiedzieć, wziąć udział w wydarzeniu kulturalnym czy rozrywkowym – dodaje.

 

Nowa część miasta

Forum Gdańsk staje się istotnym elementem miasta. Nie tylko poprzez zastosowanie wyjątkowego projektu architektonicznego, w którym przenikają się tradycja z nowoczesnością.  Mieszkańcom służyć będą:

 • Węzeł przesiadkowy Śródmieście – zintegrowany węzeł umożliwiający szybką komunikację pomiędzy przystankami tramwajowymi, autobusowymi oraz SKM Śródmieście. Dzięki takiemu rozwiązaniu mieszkańcy południowej części Gdańska będą mogli dużo łatwiej i sprawniej zmienić środek transportu, niż ma to miejsce w okolicach Dworca PKP na Podwalu Grodzkim. Dodatkowo – powstaną 4 węzły ze stojakami dla rowerów oraz sieć ścieżek wokół Forum.
 • Tarasy zieleni – wzdłuż ulicy Okopowej powstają znaczących rozmiarów tarasy ze specjalnie wyselekcjonowaną roślinnością. Miejsca te zdecydowanie podnoszą atrakcyjność estetyczną, jak również przyczyniają się do ochrony środowiska – woda deszczowa pozyskiwana z tych terenów zostanie użyta m.in. do spłukiwania toalet w centrum.
 • Taras widokowy – ogólnodostępny, zlokalizowany po stronie ulicy Okopowej z niepowtarzalnym widokiem na panoramę Głównego Miasta z zupełnie innej perspektywy.
 • Instytut Kultury Miejskiej (IKM) – powstanie nowej przestrzeni dla rozwoju miejskich inicjatyw kulturalnych.
 • Parking miejski – w ramach inwestycji powstaje parking na ponad 1000 samochodów – w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miejskiego, sądu, pobliskiego szpitala. Zdecydowanie poprawi to sytuację kierowców w tej okolicy, którzy na co dzień mają trudności ze znalezieniem miejsca parkingowego.
 • Bulwar nad Kanałem Raduni – nakładka na 90 metrach długości kanału, pozwoli na utrzymanie kontaktu wzrokowego z wodą. Był to wymóg Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Prace wokół Kanału mają odtworzeniowy charakter, na podstawie archiwalnych rycin z przełomu XIX i XX wieku – wszystkie prace prowadzone w uzgodnieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Przeszklone zadaszenie nad częścią bulwaru pozwoli na aktywności nad kanałem bez względu na pogodę.

Forum Gdańsk – FAKTY I LICZBY

 • Wcześniej na obszarze Forum były tory kolejowe oraz pozostałości po zamkniętej 6 lat temu Gildii – pawilonach handlowych z lat ’90 ub. stulecia.
 • Dzięki budowie otworzy się nowy przejazd tunelem pod Forum Gdańsk: przedłużenie ulicy Podwale Grodzkie;
 • Obszar Forum Gdańsk wynosi łącznie ponad 56 tys. mkw., ponad 40 proc. stanowi przestrzeń publiczną, włączając w to powierzchnię Instytutu Kultury Miejskiej.
 • W Forum Gdańsk będzie pracowało ok. 2 tys. osób.
 • Bulwar nad Kanałem Raduni będzie dostępny przez całą dobę.
 • W Forum Gdańsk znajduje się mobilna profesjonalna scena, która może służyć do występów zespołów muzycznych i teatralnych, oraz kino z 9 salami.
 • W części Kanału Raduni znajdzie się multimedialna ścieżka edukacyjna, informująca o historii kanału.
 • Bruk, którym zostanie wyłożony jeden z brzegów bulwaru, został pozyskany w wyniku prac archeologicznych prowadzonych na Targu Siennym.
 • Powstaną 4 węzły ze stojakami dla rowerzystów oraz sieć ścieżek rowerowych naokoło Forum. Będą one połączone ze ścieżkami istniejącymi w Gdańsku.
 • Forum Gdańsk powstaje w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego międzynarodowego koncernu Multi Poland z Miastem Gdańsk.