Forum Gdańsk
Forum Gdańsk

Idea

Forum Gdańsk to nowoczesna przestrzeń miejska w której odpoczynek, zakupy i rozrywka w płynny sposób łączą się z życiem Gdańska i jego mieszkańców.

Można tu wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych i społecznych oraz rozmaitych przedsięwzięciach integrujących lokalną społeczność. To przestrzeń spotkań – różnorodna, kreatywna, otwarta, wypełniona energią i kulturą miasta. Każdy może znaleźć tu coś dla siebie.

Historia miejsca

Forum powstało na terenach Targu Siennego i Targu Rakowego – historycznych miejsc gdańskiego handlu. Przed rozpoczęciem prac nad Forum Gdańsk, znajdowały się tu tory kolejowe oraz pozostałości po zamkniętej 6 lat temu Gildii – pawilonach handlowych z lat 90. ubiegłego stulecia. Obszar inwestycji został przebadany przez zespół archeologów, których znaleziska wyeksponowane będą w specjalnych gablotach na terenie bulwaru przy Kanale Raduni. Rozpoczęta w czerwcu 2015 roku budowa kompleksu sprawiła, że przestrzeń ta ożywa na nowo, stając się kontynuacją handlowych tradycji Gdańska.

Zieleń

Aż 1/3 powierzchni Forum Gdańsk to tereny zielone. To ponad 2 hektary, na których zostały posadzone 33 tysiące roślin z 80 gatunków. To także 2 zabytkowe drzewa – kasztanowiec i jesion. W ten sposób w centrum miasta powstał unikalny ekosystem, który przyciąga motyle i śpiewające ptaki. Katarzyna Bellingham zaprojektowała tę przestrzeń tak, by zmieniała się wraz z porami roku – od soczystej wiosennej zieleni, poprzez błękit i fiolet, aż po róż i purpurę pełnego lata i jesieni. Jesienią i zimą oko przechodniów cieszą ozdobne trawy i krzewy. Wszystko po to, by osoby odwiedzające Forum Gdańsk mogły odpocząć na jednej z licznych ławek rozmieszczonych na jego terenie i w środku miasta na chwilę wrócić do natury.

Architektura

Architektura

Forum to miejsce, w którym przestrzeń publiczna kształtuje przestrzeń handlową, a nie odwrotnie. To czyni Forum Gdańsk projektem bezprecedensowym na skalę europejską. Jego forma architektoniczna zwraca uwagę nowoczesnym designem, który płynnie łączy się z zabytkowymi elementami dawnej zabudowy.

Przestrzeń Forum została podzielona na trzy strefy – The Boulevar (Bulwar), Modern Court (Dziedziniec) i The Street (Ulica), co jeszcze bardziej podkreśla różnorodność Forum. Każdą z nich wyróżniają starannie dobrane rozwiązania i detale odwołujące się do różnych stylistyk.

Lokalizacja

Forum Gdańsk powstało w wyjątkowej lokalizacji – wszędzie stąd blisko. Kompleks znajduje się na 6-hektarowej działce w obrębie ulic 3 Maja, Armii Krajowej, Wały Jagiellońskie i Hucisko. Jest to centralny punkt aglomeracji, w sąsiedztwie dworca kolejowego Gdańsk Główny, zabytkowego Głównego Miasta, budynków użyteczności publicznej i węzła przesiadkowego Gdańsk Śródmieście.